Anne ve Bebek Arasındaki Duygusal Bağ – Babamama Kids


Anne ve Bebek Arasındaki Duygusal Bağ

tarihinde Nayif Burak Kurt tarafından gönderildi

ANNE VE BEBEK ARASINDAKİ DUYGUSAL BAĞ

Anne ve bebek arasında ki ilk bağ bebeğin ana rahmine düşmesiyle başlar. Bu ilk andan sonra annenin bir paçası haline gelen bebek onunla beslenir. Duygusal ve fiziksel anlamda aldıkları gelişmesini ve büyümesini sağlar. Anne karnında gelişen bebeğiniz 18 haftadan sonra dışardan gelen sesleri duymaya ve doku olarak hissetmeye başlar. Bu sebeple bebeğinizle konuşamınız, duyduğu seslerin kaliteli olmasına dikkat etmeniz kurulun bağda ilk adımlar olarak ele aldığımızda önemli bir süreçtir. Bebeğinize olan sevginizi hissetmeye başlaması, sizin varlığınızı hissetmesi bu kutsal süreçte tasavvuru zor ve büyük bir duygu meydana getirir. 

 

Bebeğiyle bağlarının kuvvetli olmasını her anne ister. Bu zaten verilen tarifi olmayan bir his bir duygu olmasına rağmen hissedilen bağların daha da kuvvetlenmesi sizin elinizdedir. Kurulan duygusal bağın artmasına yardımcı olan etkenlerden en temeli dokunsal temastır. Gerçekleşen doğumdan sonra göbek bağının kesilmesi anından hemen sonra ilk olarak anne ya da babaya verilmesinin nedeni, bağların daha da kuvvetlenmesine yardımcı olmaktır. Hastaneden çıkıp eve geldiğinizde ziyaretlerin kısıtlanması bebeğiniz ile birbirinize alışmanız için geçen süreçte yardımcı olacaktır. Kurulacak olan duygusal bağ başlarda soyut bir anlam taşımasada zamanla bebeğinizin tepki vermeye başlamasıyla somut bir bağa dönüşür. İçgüdüsel olarak gelen koruma dürtüsü, ona olan sınırı olmayan sevginizdendir. Doğumdan sonra anne bebeğiyle bol bol konuşmalıdır. Her zaman bebeğinize yakın durun, ilk altı ay emzirdiğinizde kucağınıza almanız, karşılıklı olarak kalp atışlarınızı hissetmeniz, göz teması kurmanız aranızdaki bağı arttıracaktır. Doğumdan önce ya da sonra yaşanan sağlık problemleri birbirine tam anlamda adapte olamamanıza neden olabilir. İlk 4 ay kötü hissetmek, kendini yetersiz görmek olağan şeyler olsada bunu beraber yenebilirsiniz. Bu süreçte hala üstesinden gelemezseniz psikolojik destek almanız gerekir.  Anne ve baba olarak duygusal bağlarınızın bebeğinizle iyi olması ileri ki yaşamındada ona fayda sağlayacaktır. Sağlıklı bir birey olması konusunda temelleri oluşturmuş olursunuz. Bu temellerin bebeğinize faydasını sıralamak gerekirse eğer; iyi bir insan olması en büyük sebeptir. Bu iyiliğin getirdiği avantajları, sorunlarla tek başına başa çıkabilmek, sağlıklı ilişkiler kurabilmek ve kendine özgüven konularında yarar sağlar. Bu araştırmalarlada sabittir. Psikologların bu kadar küçüklüğünüze inmek istemelerinin sebebini şimdi daha iyi anlıyor musunuz? :)

Bebeğinizin sizi anlamadığını düşünsenizde onunla konuşun, her anlamda iletişim kurun. Sizi hissetmeleri, anlamalarından daha önemlidir. Ama siz onu anlamaya gayret gösterin, verdiği tepkilere ortak olun. Gülüşünü yakaladığınızda büyük bir tebessümle karşılık verin. Bebeğinizle her zaman iletişimde kalın. Dokunun, koklayın, dinleyin, sarılın! Bebeğinizin sizin en değerliniz olduğunu, bebekliğinden itibaren hissettirin. Duygular, hisler asla kaybolmaz. Büyüdüğünde hatırlamasada bunu her daim hissedicektir.

Gelişen duygusal bağ nasıl fayda sağlıyorsa hayatı boyunca eksik kalan, gelişmeyen bağ ilerde yaşancak problemlerin başlangıcıdır. Büyüdüğü zaman yaşanacak problemlerin başlangıcı ve sebeplerinden biri şimdi eksik kurulan duygusal bağdır. Kurulacak duygusal bağın güçlü ya da eksik olması annenin elindedir. Bu süreçte bazı zorlu zamanlarda sabır göstermek yaşanan bazı kötü ve zor anların geçici olduğunu kendinize anlatmak yarar sağlayacaktır. Bu kadar kutsal bir duygu ve sürecin kadınlara verilmesi aslında ne kadar güçlü varlıklar olduğunun en büyük kanıtıdır. 

 

Bu yaşanan zamanın olabildiğince tadına varın. Zor anlara değil, yaşanan bu mucizenin güzel yanlarına odaklanın. Sevgi bu süreçte en büyük yardımcınız. Sizin parçanız olan bebeğinizin en güzel ve en sağlıklı şekilde gelişmesi için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bağlarınızı gelişmek için  süreçte yapmanız gereken çok bilmek çok okumak değildir. Kendiliğinden oluşan bu hissi güçlendirmek için yardımcı olun. Sevgi, her sıkıntıya çözüm olacaktır. Bunu bebeğinize hissettirin. Onun ilk arkadaşı sizsiniz, unutmayın…

 

BONUS

 

Masaj:

Bebeğinizin oksitosin hormonu salgılamasını sağlıyacaktır. Bu hormon sayesinde iyi ve mutlu hissetmesini sağlayan masaj aynı zamanda kurulan bağı kuvvetlendirmek için sağlanan fırsatlardan birini size verecektir.

 

0 yorum

Yorum yapın