Yeni Doğum Yapan ve Yapacak Olan Anneler Hakkında Her Şey – Babamama Kids


Yeni Doğum Yapan ve Yapacak Olan Anneler Hakkında Her Şey

tarihinde Nayif Burak Kurt tarafından gönderildi

 

Yeni doğum yapan ya da yapacak olan annelerimizi neler bekliyor? Yenidoğan sarılığı nedir? Yenidoğan sağlığı nasıl geçer? Yeni doğum yapan annelerimizin fiziksel ve psikolojik süreçleri nelerdir? Yeni doğan bebeğinizin ilk 4 haftada ki süreçleri nelerdir? Bebeğimin gaz sancısı nasıl geçer? Bebeğimin gaz sancısını geçirmek için neler yapabilirim?  Yenidoğan bebek kaç saat uyur?

 

Ve daha bir çok sorunuza yanıtı, yazımızda bulabilirsiniz..

 

Bir kadına en çok mutluluk ve güç veren kutsal kimlik anneliktir. Bu tarifsiz mutluluk ve yeni kimlik kazanımı yanında bazı zorluk ve sıkıntıları  da beraberinde getirir. Bu müthiş duygu ciddi bir sorumlulukla beraber gelir. Doğum sonrası annelerin duygusal ve fiziksel olarak en yorgun hissettiği zaman dilimidir. Doğum sonrası yaşanan tüm etkilerden en çok etkilenen kişi hiç şüphesiz annedir. Bu uzun maratonda anneyi zor ama yaşanması güzel duygular bekliyor. 

 

 

Bu konularda size yardımcı olabilmek adına merak edilenleri bu yazıda toplamaya çalıştık.

 

Annelerimizi ne gibi süreçler bekliyor?

 

Fiziksel 

 

Doğum sonrası kendinizi çok yorgun hissettiğiniz bir dönemdir. Bu süreçte ek olarak emzirdiğiniz ve hızlı toparlanabilmeniz için beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Bebeğinizi emzirirken ilk zamanlar göğüsleriniz ve doğumla alakalı olarak kasıklarınızda kasılmalardan dolayı ağrı olabilir. Doğumdan sonra kanama az olur. Lohusalık dönemi “loşi” adı verilen regl kanamasına benzer koyu renkli bir kanama olur. Bu kanamanın rengi giderek açılır. Bu dönemde petleri sık sık değiştirmek ve idrarımızı yaptıktan sonra bol su ile yıkamamız gerekir. Bu süreç 1.5 ay kadar sürer. Doğumdan sonra vücudunuzda toplanan suyu atmanız için sık idrara çıkmanız normaldir. Ne kadar çabuk yürümeye başlarsanız iç organlarınızın normale dönmesi o kadar çabuk olur. Doğum sonrası 15. Günden sonra toparlanmaya başlar. Süreçte gelen sorumlulukla beraber annenin kendini yorgun hissetmesi, uykusuz geceler yaşaması, güçsüzleşmesi gayet normaldir. Psikolojik olarakta git geller yasamasıda yaşanan süreçlerdendir. Ani ruh değişimleri gözlemlenebilir.

 

Psikolojik

 

Doğumu izleyen bir kaç gün sonra genellikle lohusalık başlar. Uykusuzluk, kilo değişimi, sebepsiz ağlama, endişe, dengesiz duygu değişimi, sinirlilik hali gibi durumlar yaşanabilir. Yaşanan bu ruh hali durumları hormon dengesinin değişmesiyle direk alakalıdır. Yapılan araştırmalar  östrojen ve progesteron seviyelerinin değişmesiyle ilgili olduğunu ortaya koymuştur. Bu yaşanan psikolojik sebepler annenin bebeğe bakışını ve bakım durumunu değiştirmez. Anneliğin öğrenebilir yanları olmasına karşın herşeyi bilmek istemek bu sebeplere neden olabilir. Anneye bakım ve psikolojik desteğin üst seviyede olması gereken bir zamandır. Eğer üstesinden gelinemezse psikolojik destek alınması önerilir. Aksi halde lohusalığın artması sebebi ile depresyona girebilir.

 

Yeni Doğan bebeğiniz bakım ve süreçleri

 

  1. Hafta

 

Bebekler emme refleksi kazanmış şekilde doğarlar. Bebekler aynı  zamanda miyop olarak dünyaya gelir. Görüş mesafeleri 20 cm’ye kadar nettir. O yüzden yakın durmanız onun ilgisini çekecektir. Yeni dünyaya adaptasyon sürecinden ötürü uyuyarak geçirmeleri normaldir. Uyku halinde geçirdikleri toplam süre 15 ila 20 saat arasında değişiklik gösterebilir. Yüzünde hareket hissettiğinde emme refleksi olarak tepki verirler. ilk dışkısını ilk 2 gün içinde yaparlar. Bebeğiniz dünyaya 2.5 kg ile 4.5 kg arasında gelir ve bu değişiklik gösterebilir. Doğumdan sonra bebeğinizin kilo vermesi normaldir. 

 

2. Hafta 

 

Gösterilen tepkiler ilk 7 gün ile aynıdır. Seslere tepki verirler. Anne sesini tanıdığı için sakinleştirici etkisi vardır. Acıkma ve altını pislediklerinde ağlayarak uyarırlar.

 

3. Hafta

 

Bebeğiniz artık kafasını hareket ettirmeye başlar. Biraz daha hareketlenip kol ve bacaklarını oyun amaçlı hareket ettirebilir. Ses, ışık ve görüntülere karşı tepki verirler, kafasıyla o yöne dönmeye çalışabilirler. Kucağına alan kişiye göre boynunu ayarlamaya çalışır.

 

4. Hafta 

 

Bebekleriniz ilk doğurduğunda eğer normal doğumsa işitme testi yapılır. Sezeryan doğumlarda doğru sonuç vermesi adına ilerleyen süreçte o test uygulanır. Yavaş yavaş ses çıkarmaya başlayan bebeğiniz, nesneleri parmağıyla tutmaya başlar.

 

 

SARILIK

 

Toplumda alışılagelmiş olan sarı bez örtmenin bebeklerinize hiç bir faydası yoktur. Sarılık yeni doğan her bebekte görülür. Bi süre sonra kendiliğinden geçer. Sarılığın kaybolması en son göz beyazında gerçekleşir. 2. Hafta içerisinde geçmemesi halinde doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

 

GAZ SANCISI

 

Bebeklerin genelinde görülen gaz sancısı bir hastalık değildir. Farklı bir dünyaya gözlerini açan bebeğiniz uyum sağlamak için geçirdiği fiziki bir süreçtir. Bebeklerinizin iç organları tam anlamıyla gelişmediği için sindirim konusunda sıkıntı yaşamaları normaldir. Gaz sancısı nedeni ile hastaneye başvurular fazla olsada tıp bu konuda herhangi bir yardımda bulunmamaktadır. Bebeğimize yumuşak hareketlerle gazını çıkarmaya yönelik masajlar uygulayarak bebeklerimizi rahatlatabilirsiniz.

 

Bilgilerin devamı için diğer blok yazılarımızda göz atabilirisiniz.

 

Düşünce, fikir, bilgi ve sorularınızı yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirisiniz.

0 yorum

Yorum yapın