Yeni Anneler İçin Süt Arttırma ve Sağlıklı Kilo Verme Tavsiyeleri – Babamama Kids


Yeni Anneler İçin Süt Arttırma ve Sağlıklı Kilo Verme Tavsiyeleri

tarihinde Nayif Burak Kurt tarafından gönderildi

 

Sağlıklı şekilde kilo verirken aynı zamanda sütünüzü arttırmak ister misiniz?

 

9 ay 10 günlük süreç sona erdi ve bebeğinizi kucağınıza aldınız. Ne yapmanız gerektiği konusunda her kafadan bir ses çıktığı için bilgileri filtrelemekte, doğru olanları yapmakta fayda var. Bu süreçte kulaktan dolma bilgilerle değil bilimsel araştırmalara dayanarak devam etmeniz hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için önem arz etmektedir. Hem kilo vermenizi hem de sağlıkla sütünüzü arttırmanın yollarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Şekerden uzak durun, bol su için!

 

Bilinenin aksine şekerli gıdalar sütünüzü arttırmaz. Doğumdan aldığınız kiloları 

korumanıza hatta üzerine yeni kilolar eklemenize neden olur. Mucizevi olan yaşam kaynağımız su, sizin en büyük yardımcınız olacak. Bu dönemde bol su tüketmenizi öneriyoruz. Ne kadar su içerseniz o kadar çok sütünüzün artıcağına emin olabilirsiniz. Günde 2 litrenin altına kesinlikle düşmemeniz gerekmektedir. Elinizden geldikçe ambalajlı ürünlerden uzak durun. Doğal ve lezzetli olan bir sürü seçeceğiniz var. Gıda olarak bol yeşillik tüketebilirsiniz. Kendinize hazırlanması kolay ve lezzetli salatalar yapabilirsiniz. Koyu yeşil yapraklı sebzelerle kendinize yemekler yapabilirsiniz. Hayvansal gıda sevenler için yumurta ve et ile beraber tüketmeniz harika olur. Doğal hayvansal gıdalarada  gereken önemi verin. Bu dönemde ne kadar çok sağlıklı ve doğal beslenirseniz o kadar kolay toparlanırsınız ve sütünüz verimli olur. Bebeğinizin gece uyanmaları fazla olacağı bu dönemde gece atıştırmalıklarından uzak durun. Sindirim sistemiz yavaşladığı için vücudumuz gece yenilen yiyecekleri stoklamaya, yağa dönüştürmeye elverişlidir. Gündüzleri atıştırmalık olarak meyve ve kavrulmamış kuruyemişler tüketebilirsiniz. Bitki çayı, taze sıkılmış meyve suyu ve doğal yoğurtla yapılmış ayranda iyi hissettirecektir.

Tekrar söylüyorum elinizden geldikçe hazır ambalajlı işlenmiş her türlü gıda ve içecekten uzak durmaya çalışın! Bu dönemi fazla kilolarınızla savaşmayın. Eski formunuza dönmeniz çok zor olmayacak emin olun. Sağlıklı beslenin, uykunuza dikkat edin ve spor yapın. Bunların zor olduğunu biliyorum. Size uygun kolaylıkta ki zamanlarda fırsatı değerlendirmeye çalışın.

 

Anne sütünde gaz yapan yiyecekler

 

Aşırı yağlı yiyecekler, baklagiller, narenciye grubu, şarküteri ürünleri, kafeinli yiyecek içecekler ve yüksek proteinli süt ve süt ürünlerinin hemen hemen hepsi gaz yapar ve bebeğinize geçer. Tavsiye olarak süt yerine yoğurt tüketebilirsiniz. Bebeğinizin gazı olduğunu anlamanın yolları ise;

 

  • Karnı şiş ve sertse
  • Ayağını karnına doğru çekiyorsa
  • Geriye doğru geriniyorsa 
  • Emerken bırakıp ağlamaya başlıyorsa 

 

Bu belirtiler bebeğinizde gaz  sancısı olduğunu gösterebilir. Peki bebeğinizde gaz sancısı olduysa ne yapmanız gerekir kısaca bahsedelim. Öncelikli olarak bebeğinizde gaz sancısı olduğunu farkettiğinizde;

 

  • Karnına veya sırtına hafif ovalayarak masaj yapabilirsiniz
  • Gözetim altında bebeğinizi yüzüstü yatırabilirsiniz
  • Ayaklarını pedal çeviriyormuş gibi hareket ettirebilirsiniz
  • Emzirdikten sonra hemen yatırmak yerine bir süre dik şekilde kucağınızda tutabilirsiniz

 

Bu yapacaklarınızın bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ama öncelikli olarak yediklerinize dikkat ederek gaz oluşumunu azaltmaya çalışabilirsiniz.

 

Bilgilerin devamı için diğer blok yazılarımızda göz atabilirisiniz.

 

Düşünce, fikir, bilgi ve sorularınızı yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirisiniz.

 

 

 

0 yorum

Yorum yapın